Masáže pro zdraví a krásu Pavla Solaříková

Fytoterapie

Ve své praxi doporučuji české byliny odpovídající zeměpisnému pásmu ve kterém se většina z nás narodila a žije. Byliny doporučuji podle stanovené diagnostiky klienta na základě tradiční čínské medicíny.

Byliny se určují podle 8 základních principů: jing a yang, chlad a horko, povrch a nitro, nedostatek a nadbytek. U rostlin užíváme parametry jako je přirozenost, chuť, afinita a indikace.

Např. Srdečník obecný (Leonorus cardiaca)

Vlastnosti: kardiotonikum, hypotonikum, sedativum, droga je bez pachu a má slabě hořkou chuť

Chuť a čchi: hořká, ostrá, trochu chladná

Meridiány: srdce, játra, močový měchýř, tenké střevo, ledviny

Funkce a indikace: zrychluje pohyb krve, transformuje stázi a potlačuje bolest. Srdečník obecný se používá při léčbě stagnace krve s příznaky, jako např. bolest v děloze nebo hrudi, a dalšími bolestivými syndromy provázenými stagnací krve. Dále pro léčbu téměř všech menstruačních obtíží, protože nejen oživuje krev, ale i reguluje menstruaci. Bylina je hořká a ostrá a proniká přímo do krve.

Vyživuje krev a uklidňuje ducha. Pomáhá při bušení srdce, úzkosti, nespavost, hysterii a neklidu v důsledku nedostatečnosti krve a jin v srdci.

Podporuje močení a pročišťuje horko. Srdečník se používá při léčbě horka v dráze srdce a tenkého střeva s průvodními jevy jako např. podrážděnost, bolestivé močení s malým množstvím moči, otok. Chladná a hořká přirozenost byliny odvádí horkost a podporuje močení. Přestože je přirozenost srdečníku lehce chladná, nepoškozuje tato bylina slezinu ani opravdovou čchi. Může být použita k léčbě bolesti nervů, kterou způsobuje opar, ještě předtím, než se objeví.

Kontraindikace: těhotenství

Signatury a další zajímavosti: jeho vztah k srdci naznačuje vedle tvaru listů také růžice květů a rytmická stavba trnitého stonku. Zajímavé je, že děložní lístky srdečníku mají srdcovitý tvar a dokonce tedy zrcadlí anatomii cílového orgánu. U srdečních obtíží nejde jen o to, léčit píchavé bolesti pichlavým lékem. Duch ostnatých rostlin skýtá určitou ochranu také na duchovní rovině a napomáhá těm, kdo si vše berou moc k srdci, aby si vytvořili od problémů odstup. (Paracelsus)

Přirozenost moc a účinek: srdečník je horký na druhém stupni a suchý na třetím stupni, jak to ukazuje jeho hořká chuť. (Mathioli)

Velká Hradební 55, Ústí nad Labem | +420 731 489 247 | info@masaze-zk.cz
ČERSTVÁ KÁVA
čerstvě upražená, právě připravená, poštovné zdarma