Masáž podle Breusse

Tato masáž dostala název podle jejího autora, rakouského terapeuta Rudolfa Breusse (1899-1990). Využívá se jako preventivní i terapeutická metoda, lze ji používat samostatně i v kombinaci s jinými masážemi a terapiemi.

Působí na pohybový aparát, hlavně na meziobratlové ploténky. Podle Breusse neexistují opotřebované ploténky, ale ploténky zdegenerované. Ploténka připomíná porézní houbu, je převážně složená z vody. K tomu aby dobře fungovala, potřebuje dostatečný přísun tekutin – správný pitný režim a živiny. Breusse doporučuje se před spaním protáhnout, aby mohly do sebe ploténky snáze nasávat vodu. Breussova masáž od sebe také oddaluje obratle a dělá ploténkám místo. Užívaný olej, nejčastěji třezalkový, podporuje nasávání vody do plotének a uvolnění tlaku na nervy, odstupující z páteře.

Masáž kromě plotének ovlivňuje meridiány močového měchýře, žlučníku, nervový systém, tělesné i duševní pochody v celém těle. Má silný účinek na harmonizaci vegetativního systému, velmi zklidňuje, uvolňuje fyzicky i mentálně. Velmi dobře se využívá u klientů s velkým vnitřním napětím.